Kilka porad dla pacjentów stomatologicznych - Dentysta

Klinika stomatologiczna Zabrze

Nie lubimy godzić do lekarzy a

Regularne wizyty u lekarza są bardzo ważne. Tutaj chodzi głównie o specjalistów takich jak stomatolog czy lekarz rodzinny. Gabinet dentystyczny nie jest miejscem, które należy odwiedzać tylko wtedy, kiedy boli nas ząb. Jes

Dodane: 21-07-2019 06:41
Kilka porad dla pacjentów stomatologicznych - Dentysta Klinika stomatologiczna Zabrze
t to duży błąd, który coraz więcej z nas popełnia. Nie lubimy godzić do lekarzy, a na samo słowo "dentysta" aż nas wzdryga. Nie powinno tak być, bo w tej sposób tylko sobie sami szkodzimy. Dlaczego tak ważne jest to, by odwiedzać gabinet dentystyczny regularnie? Przede wszystkim dlatego, że stomatolog dzięki temu wykryje ewentualną próchnicę i od razu się jej pozbędzie. Dzięki temu nic nie będzie nas później bolało i ominie nas wiele nieprzyjemności. Nie ma sensu czekać aż nie będziemy mogli poruszać się z bólu zęba. To zupełnie mija się z celem, skoro możemy przecież odwiedzić gabinet dentystyczny raz na pół roku i zapomnieć jak to jest, kiedy boli nas ząb. Z resztą jest tak nie tylko w przypadku stomatologa. Wielu lekarzy powinniśmy odwiedzać regularnie, żeby badać się i ewentualnie leczyć choroby od razu, a nie wtedy, gdy będą już w bardziej złożonym stadium rozwoju.

Stomatolog

Stomatologia to dziedzina medycyny, która laikowi wydaje się bardzo nieciekawa. Grzebanie w cudzych zębach nie należy przecież do przyjemności ! Jednak zapytana przeze mnie moja dentystka o to, co ją pchnęło do tego, by zająć się właśnie tą dziedziną — odpowiedziała, że takie właśnie było jej marzenie. Całe szczęście, że są jeszcze na świecie tacy ludzie, których marzeniami są leczenia innych. Dentysta zadba o nasze uzębienie, by na samym początku nie dostało się do organizmu niepotrzebne zanieczyszczenie. Również zdrowe i całe zęby dokładnie rozdrobnią pokarm, który przełkniemy. Żołądek będzie wtedy mieć już ułatwione zadanie i może skupić się tylko na trawieniu. Nasze samopoczucie będzie odpowiednie, gdyż unikniemy niepotrzebnych wzdęć.
Gabinet dentystyczny to dla niektórych sala tortur. Nadmiernie rozwinięta wyobraźnia nie pomaga w takim przypadku. Należy skupić się raczej na tym, co dobrego wyniknie z wizyty u dentysty. Nowoczesny sprzęt i wybitnie rozwinięta sfera higieny, nie da nam zbytnio boleśnie odczuć tych wizyt. Jedynie co może nas zaboleć, to wysokość rachunku. Jednak nie można oszczędzać na zdrowiu, bo to oszczędność pozorna.

W gabinecie można otrzymać też naklejki

Profilaktyka chorób jamy ustnej wymaga jak najwcześniejszego zajęcia się zębami - ich dokładne czyszczenie czy kontrolowanie u stomatologa powinno mieć miejsce jeszcze na etapie posiadania mleczaków. Z małymi dziećmi też trzeba chodzić do dentysty, to, że zęby mleczne i tak wypadną, nie stanowi żadnego argumentu. Dzisiaj o wiele łatwiej jest znaleźć gabinet dentystyczny przygotowany do przyjmowania małych pacjentów oraz lekarzy stomatologów, którzy mają do nich świetne podejście. W przypadku dzieci nie chodzi tylko o wyleczenie lub wyrwanie zęba sprawiającego problemy. Trzeba je nauczyć, że dentysta to pomocny lekarz, którego nie trzeba się bać - a wręcz przeciwnie. W wielu gabinetach pojawiają się więc kolorowe rysunki i maskotki, dzięki obserwacji których dziecko zauważa, że dbanie o zęby i jamę ustną może być wspaniałą zabawą. W gabinecie można otrzymać też naklejki "dzielny pacjent" i nagrody za dobre zachowanie. Lekarze niekiedy przebierają się za znane dzieciom postacie lub podczas leczenia zębów opowiadają różne śmieszne historyjki. To również element zachęcający najmłodszych do kolejnych wizyt u stomatologa.