Ósemki - ogólnie

leczenie kanałowe cieszyn

Zęby mądrości - nazwano tak ósemki tylko z jednego powodu. Są to ostatnie zęby - zarówno w kolejności w żuchwie, jak i w kwestii chronologicznej. Najczęściej wyrastają między siedemnastym a dwudziestym pierwszym rokiem życia. Jednak jeżeli masz już ponad 21. lat, a ósemki nie wyrosły to wcale nie znaczy, że tego nie zrobią.

Wyrzynaniu się zębów mądrości zwykle towarzyszy ból. Ponadto ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie, mogą wychodzić pod nieprawidłowym kątem, a czasem nie pojawiają się wcale. Zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka. Co to znaczy? Że zatraciły swoją pierwotną funkcję i w toku ewolucji powoli zanikają. Prawdą jest więc, że nie potrzebujemy zębów mądrości - są całkowicie zbędne, można je więc z czystym sumieniem poddać zabiegowi usunięcia.

Leczenie ubytków zębowych u dzieci

leczenie kanałowe cieszyn

Leczenie zapobiegawcze zębów u dzieci wykonywane jest w celu zablokowania rozwoju próchnicy oraz uratowania konkretnego zęba, który został zaatakowany przez próchnicę. Dentyści starają się o to, aby leczenie zębów u dzieci było bezbolesne. Najpierw sięgają po możliwość leczenia zębów ozonem, a następnie podejmują się wykonania leczenia zwykłego. Dzięki takiemu leczeniu dziecko nie musi odbywać większej ilości wizyt dentystycznych i stresować się przeżywaniem leczenia kanałowego. Jednak posiadane przez dentystów środki znieczulające pozwalają na wykonywanie bezbolesnego leczenia kanałowego, a tym bardziej na przeprowadzanie bezbolesnej ekstrakcji zęba, dlatego żadna wizyta u dentysty nie musi być dla dzieci uciążliwa.

Wady zgryzu u dzieci leczone są przez ortodontę. Zajmuje się on fachowym dobieraniem aparatu zębowego do uzębienia każdego ze swoich pacjentów. Posiada także uprawnienia do szlifowania zębów, jednak rzadko przeprowadza ekstrakcję zęba po to, żeby można było dopasować aparat ortodontyczny do stanu uzębienia dzieci. Takie działanie może zostać podjęte przez dentystę, który może zgodzić się na wyrwanie zęba mlecznego pod warunkiem sprawdzenia na zdjęciu rtg czy pod tym zębem kształtuje się już ząb stały. Zdarza się także, że wyrywa u dziecka zęby mleczne po prostu dlatego, że przeszkadzają one w rozwoju zębów stałych. Dentysta może również zająć się szlifowaniem zębów, które ma doprowadzić do ich skrócenia.

Sprzęty wykorzystywane w czasie przeglądu dentystycznego

Każdy dentysta wykonuje usługi dentystyczne w taki sposób, jaki uznaje za najlepszy. Jednak istnieją pewne procedury, które muszą zostać przeprowadzone podczas każdego zabiegu dentystycznego, żeby mógł on być skuteczny. Nowoczesny przegląd dentystyczny polega na jednoczesnym wykorzystaniu najnowszych narzędzi i sprzętów dostępnych w stomatologii do jego przeprowadzenia. Dlatego dentysta w razie wystąpienia jakichś wątpliwości może już podczas przeglądu dentystycznego robić zdjęcia zębów, a dzięki temu opracowywać plan leczenia dentystycznego. Każdy dentysta korzysta także w trakcie wykonywania przeglądu dentystycznego z takich narzędzi, jak lustra dentystyczne czy drobne sondy dentystyczne.

Zwykłe leczenie zębów może zostać przeprowadzone po zrobieniu przeglądu dentystycznego. Ten rodzaj leczenia zębów jest bardzo lubiany zarówno przez dentystów, jak i przez samych pacjentów, ponieważ wystarczy odbycie jednej wizyty dentystycznej do tego, żeby zobaczyć jej efekty. Na pierwszym etapie takiego leczenia dentysta zajmuje się borowaniem zęba. Dzięki temu oczyszcza go z próchnicy i może zrobić w nim miejsce do założenia wypełnienia. W przypadku zwykłego leczenia zębów od razu zakładane jest wypełnienie stałe, które zostaje odpowiednio utwardzone, a dzięki temu może na długo służyć pacjentowi. Obecnie dentyści dysponują różnego rodzaju wypełnieniami stałymi i tylko od rodzaju ubytku i wyboru pacjenta zależy, jakiego rodzaju wypełnienie zostanie u niego założone.

Dodane: 28-06-2019 03:16